0

DNS Nedir? (Sonraki yazı için bilgilendirme!)

Yazan: Alpin Karagözoğlu

Bu konu bir sonra yaynlayacağım DNS Önbellek Saldırısı (DNS Cache Poisoning) için yazılmıştır.
Sonra ki konu için, DNS hizmetinin temelini anlamak önem arz etmektedir.

Her hangi bir site adresi yazdığımızda mesela www.google.com tarayıcımız bize istediğimiz sayfayı getirir ama arka planda işler daha farklıdır. Network mimarisi gereğince, internet tarayıcımızın adres satırına bir site adresi yazdığımızda, bilgisayarımız, başka bir bilgisayara bağlanır. Ancak bunu www.google.com olarak değil belli bir sayı kümesi kullanarak sağlar.

Bunun sebebi bilgisayarlar temelde birbirleriyle IP adresi adı verilen bir numaralama sistemi ile haberleşir.
IP Adresine/numarasına Örnek: 192.168.2.1 ya da 88.218.157.45

www.google.com yerine 208.69.34.231 numaralarını, noktaları ile internet tarayıcınıza yazar ve “enter”’ a basarsanız karşınıza gelecek sayfa yine google olacaktır. Çünkü dünya üzerinde, Bu IP adresi Google’ın dır. Tıpkı telefon numarası ya da ev adresimiz gibi.

IP’ler eşsiz olup, Statik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır. (İç ağlarda v.s bu durum farklıdır.) Siteler, sunucular genellikle Statik IP kullanır. Ev kullancıları ve internet kullanıcıları ise özellikle talep edilmez ise dinamik IP üzerinden bağlanır. Dinamikler değişkendir yani modeminizi açıp kaparsanız IP’niz değişecektir.

Asıl konumuz, DNS Hizmetini daha da açarsak;

Sonuçta Google sitesi bir bilgisayar/lar üzerinden yayınlanmaktadır. Bu sebepten ötürü Google sunucu/larına erişim sağlanan IP adresi 208.69.34.231’ dir.

Ancak tüm sitelerin IP adreslerini ezberlememiz mümkün olmayacağı için ve netwok mimariside bu mantıkta olmadığı için, DNS ler burada önemli bir nokta teşkil eder. Hatta internetin belkemiğini oluşturan en önemli unsurlardan biridir…

Şu şekilde bir sorunuz olabilir, “Peki DNS sunucusunun adresini bilgisayarımız nasıl biliyor?”
Normalde, bu bilgi servis sağlıyıcımız tarafından sağlanabileceği gibi, bilgisayar ya da router/modem tarafında belirtilmiş olabilir. Genellikle öntanımlı olarak TTNET tarafından atanan DNS’leri kullanırız ancak, router ve TCP/IP ayarlarımızdan bu bilgiler değiştirilebilinir. (BKZ. www.opendns.com )

Resim Olarak örneklersek;

Gerek resim gerekse anlattıklarım DNS hizmetinin çok çok yüzeysel olarak anlatımıdır. Bunun içerisinde çok daha farklı kavramlar, protokoller, güvenlik sistemleri vardır. DNS kendi içerisinde bir sistemler bütünüdür. Lütfen yukarıda yer alan bilgilerin yüzeysel ve yalın olduğunu unutmayınız…
Resmi net görebilmek için üzerine tıklayınız!

Alpin Karagözoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir