0

Linux ve WineHQ

8023977312_dec34d6717Yazar: Alpin Karagözoğlu

Linux kullanmanın artık iyiden iyiye kolay olduğu aşikar. Güçlü ve kullanımı zevkli masaüstü uygulamaları, Kendinden gelen Doc, Excel, ppt, gibi Microsoft Office formatlarını destekleyen yazılımlar (OpenOffice) hatta iş yerinden evinizdeki bilgisayara, Windows ya da Linux fark etmez bağlanabilme özgürlüğünüz, büyük ölçülerde donanım desteği, güvenli virüssüz işletim sistemi, (Bilindiği üzere Windows için yazılan sürüsüne bereket virüs vardır ancak bu Linux için çok sınırlıdır) ve de neredeyse her bilgisayar üzerinde çalışabilme yetisi. (Linux düşük sistem kaynağı tüketmektedir.).

Hatta ileride bilgisayarınızı ftp, mail, sql, web sunucusuna çevirebilme şansı. Ancak bildiğimiz üzere Photoshop gibi ya da örnek olarak World of Warcraft gibi oyunlar karşımızdaki en büyük eksikti. Bu alanda Wine bize çok yardımcı olmuştu. Kabaca anlatmak gerekirse Wine adlı program Linux üzerinde bazı Windows üzerinde çalışan programları çalıştırmamamıza yarıyordu. Ancak ben Photoshop cs2 kullanamıyor ya da Oblivion oynayamıyor veya WoW’da pvp, rp yapamıyordum. “Dum” çünkü artık “biliyorum” Winehq yeni sürümü ile artık bunları kullanmamız mümkün.

8744* Windows uygulamasını Linux üzerinde çalıştıran Wine’ in yeni sürümü hangi program ya da oyunları destekliyor? Buradan buyurunuz efendim.

Ancak belirtmeliyim ki bu linke tıklarsanız bir kez dahi olsa aklınızda birkaç soru oluşacaktır. Denesem mi? Artık Windows gerekli mi? Hepsi çalışacak mı? Ardından cevabı olmayan soru gelecektir; Hangi linux’u kullanmalıyım? Onunda cevabı burada. (Mesela ben Debian ve Ubuntu‘ yu severim ayrıca Slackware’ a özenirim)

Ayrıca bakmanızı tavsiye ederim;
http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=3233
http://www.distrowatch.com

Not: Eğer Linux seçiminde zorlanırsanız kendimce tavsiyelerde bulunabilirim ve kesinlikle
Google’ dan tavsiye almayı unutmayın 😉 Ara demeniz yeterli olacaktır.

*Uyarı: Bu yazı içerisinde yer alan bilgiler/rakamlar güncelliğini yitirmiş olabilir.

 

Alpin Karagözoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir