0

Ubuntu ve Acpi Sorunu

Yazar: Alpin Karagözoğlu

Dün bilgisayarıma Linux-Ubuntu ya da Debian’ı kuracaktım ancak. Bu sistemime daha önce Linux kurmamıştım. Diğer sistemde sorunsuz uzun süre kullanmıştım. Akşam CD’yi takıp “boot” ettiğimde malum bilenler bilir yükleme ekranı geldi. CD’yi hatalara karşı kontrol ettiğimde bilgisayar kapandı. Bende bu adımı atladım ve bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer yükleme işlemini başlattım. Gerekli parametreleri saymaya aşladı ancak kernel mapping 8000 (yüklemeyi başlattığınızda Windows açılırken nasıl bir takım terimler siyah ekran üzerinde beyaz harflerle geçiyorsa bu da onun gibi 😉 dedi ve kaldı sonra simsiyah bir ekran. (Monitör Power Saver duruma geçti.)

Tekrar bilgisayarı başlattım bu sefer “text” olarak kurmayı seçtim yine aynı yerde kaldı ama bu sefer bir alt satırda, bir hata çıktısı vardı. ACPI ile ilgili bir hata olduğunu ve lütfen “Disable” ediniz diyordu (kabaca). Diğer parametreleri anlamadım ancak orda iki defa “acpi” ve “noapic”yazdığını görünce dedim. Tamam, bios tan disable, edicem her halde dedim. Asus M2N ana kartımın” biosuna” girdim. Acpi kısmını buldum “enable” ifadesini “disable” yaptım. Değişikleri kayıt ettim ve çıktım.

Ancak, bios’ta acpi disable görünüyor fakat yükleme ekranından halen acpi’ den yakınıyordu. Google’da araştırmaya başladım ve M2N, Acpi, Ubuntu, X64 gibi doğru iz üzerinde olduğuma dair bir çok link çıktı. Ubuntu’nun kendi forumlarında, “Kernel” içerisinde bir komuttan söz ediyordu. Ancak o an daha kernel ile uğraşabilecek konumda olmadığımı hissettim ve armaya aynı forumda devam ettim. Bu sorunun birden fazla kez ortaya çıktığını gördüm. Birinde çözüm olarak “Bios update’i “ şimdi bu akşam mesai sonrasında eve gidip bunu deneyeceğim olmaz ise sanırım “kernel“ ile ilk kez içli dışlı olacağım. Şimdi “Asus, M2N, ACPI “ gibi, “Debian, Ubuntu” gibi dağıtımlarda sorunu olanlar için bulduğum linkleri yollayacağım ve problem i çözdüğümde tekrar sizlerle dönüp çözümü paylaşacağım.

(Teknik terim ve isimlerden ötürü dil bilgisine pek dikkat edemedim, özürlerimi sunarım.)

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=66542

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.22/+bug/127820

http://66.102.9.104/search?q=cache:IBnCS0BrIfQJ:www.osnews.com/story/9650+Ubuntu+acpi&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr&client=firefox-a

http://osdir.com/ml/ubuntu.devel.kernel.general/2006-06/msg00047.html

Alpin Karagözoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir