0

FRP Nedir? -2

Yazar: Özay ŞEN 
 Geçmiş konularımızda sizler FRPnin ne olup olmadığında açıklık getirmiştim. Şimdi ki konumuz Irklar(başlayalım).

Biliyorsunuz ki sonuçta Fantastik bir dünyadasınız ve Fantasik yaratıklar olacak. Sizde bu Dünya’nın parçası olduğunuz için, karakter yaratımı sırasında bir Irk seçmek zorundasın. Farklı sistemlerde çeşitlilik bolca olabilir. Ben sizlere en basit olanı DnD(yabi Dungeon and Dragon[Zindan ve Ejderha]) sistemindeki Irklardan bahsedeceğim. Elimden geldiği kadarıyla.
 

İnsan
Yapma ya dediğiniz duyar gibiyim. Ama yaptım bile. Bildiğiniz üzere(ki bilmiyorsanız gidin bir aynaya falan bakın) İnsan ırkı varolan bişey(tamam cıvımayalım üff). İnsan seçebilmekteyiz. İnsanın genel olarak bilmeniz gereken herhangi bir eksisi yada artısı yok. Fazla durmayacağım üzerinde geçiyorum. Biliosunuz sonuçta.

Dwarf(Cüceler)

Yaklaşık olarak 1.30-1.45metre boyları arasındadırlar. İhtişamlı ve Kadim bir ırktırlar(bence ve bir çok insana göre). 300yaşına kadar yaşamaktadırlar. Zehir gibi maddelere karşı ırksal özellikleri vardır. Zehirden kolay kolay etkilenmezler. Aynı şekilde büyüye karşıda dirençleri vardır. Çünkü Cüce derisi normalden daha kalın ve kürklüdür(ne cevher yahu) Buna bağlı olarak Statlarına +2Dayanıklılık alırlar. Ve bence çok saçma olarakta -2Karizma. Cücelerin ihtişamı -2Karizma ile mahvedilemez arkadaşlar. Erkekler doğdukları günden itibaren sakallarını uzatırlar ve çok kesmezler. Sinek kaydı bir traş yapmış cüce beklemeyin. Bunun dışında Cüceler Taş mimarısı ile yakından ilgilenirler. Usta mimardırlar kendileri. Dağların içinde Holler ve Galeriler kazarlar ve buralarda yaşarlar. Mükemmel müteffiklerdir. Kötülüğe karşı herzaman paslanmaz baltaları ile yanınızda olurlar. Benim favori ırkımdır zaten kendileri. Cüceler hakkında yazılacak tonlarca şey olmasına rağmen bu kadarını yeterli görüyorum. Sonuçta çoğunuz Lord Of The Rings deki Gimli yi görmüştür. Bir şeyler çağrıştırıyordur artık.

Elf

Kalın ve yapılı olan elfler, savaş sırasında gözleri hiç bir şey görmez. Aileleri ve arkadaşlarının hayatları söz konusu olduğunda kılıçlarını çekerler ve kötülüğün birincil düşmanlarıdır. Demek isterdim. Ama değiller. Elfler narindir, naziktir. Hayatları söz konusu olmadıkça kılıca sarılmazlar. Ormanların derinliklerinde kendi çaplarında yaşarlar. Uzun kulakları ve ince yüzleri ile onları hemen tanırsınız. Ölümsüzdürler ancak DnD sisteminde 700 yıl olarak belirtilmiş yaşama süreleri. Bunun başlıca nedeni yaş dengesini bozduklarından dolayı olabilir. Mücevherleri çok seveler ve doğuştan gelen bir büyü gücüne sahiptirler. Bu her Elf büyü kullanır anlamına gelmez. Demek istediğim büyü onların artık yaşamı gibi olmuştur. Elflerden bol sayıda Sihirbaz ve Druid çıkar. Bunun dışında Elfler Cücelerle işlerine geldikleri zaman çok güzel anlaşırlar. Çünkü dedim ya pahalı taşları severler. Birbirleri aralarında Ticaret yaparlar. Statlarına +2Çeviklik -2Dayanıklılık alırlar. Dedik o kadar narindirler diye dimi 🙂

Half-Elf(Yarı Elf)

Bu Elflerin herşeyi yarım olmakta arkadaşlar. Zekaları yarım, bir kolları yok mesela, bir bacaklarıda yok. Zuhahaha Neyse. Yarı-Elfler İnsan ve Elf çiftleşmesi(Öheaaa Hayvan mı lan bunlar Çiftleşme) yani birlikte olmasıyla ortaya çıkmış olan bir ırk. Genel olarak ya bir İnsan Elfe aşık olmuştur(yada tam tersi) yada bir İnsanın Elfe tecavüz etmesi sonucunda varolurlar. Görünüş olarak Elf özellikerli ve İnsan özellikleri taşırlar. Yüz hattları Elflerinki gibi naziktir, kulakları da gene onlar gibi olmasada uzundur. Bunun yanı sıra Erkek Half-Elfler sakal bırakabilirler. Bu da onların İnsan özellikleridir. Bu yüzden Elflerin düşünceleri Yarı- Elf yerine Yarı-İnsan olarak geçmektedir. Aynı İnsanlar gibi herhangi bir eksisi yada artısı yoktur. Kendilerinden güzel Elçiler olur. Irklar arasında bağlantı kuran önemli kişiler olabilirler. Yarı Elfler ömür bakımından İnsanlardan daha uzun yaşamaktalar.

Gnome

Cücelerin kuzenleri olarak bilinen çeneleri durmak bilmez mucit bir ırktır. Yeryüzünde ne kadar buluş varsa çoğu Gnomelardan çıkmıştır. Çok sivri zekalıdırlar. Pratik yollar düşünürler. Yaklaşık olarak bir metre boylarındadırlar. Büyücü Sınıfına karşı eğilimleri yüksektir. Cücelerin kuzenleri olduklar için +2dayanıklılık alırlar, buna bağlı olarak küçük ve zayıf oldukları için -2Güç alırlar. Bir Gnome 350 yaşına kadar yaşar. Küçük olmalarına rağmen işlevleri önemlidir fantastik dünyada 🙂 Bunun dışında bir Gnome’a isim sormanız gerekirse dikkatli davranın derim, çünkü Gnomelar kendilerine yeni isimler bulmayı ve yeni isimler takmayı çok seveler. Yaklaşık olarak bir a4 kağıdını dolduracak kadar isimleri vardır. İsmini sorarsanız hiç duramadan konuşmaya başlaycaktır bunun için dikkatli olun derim. O yüzden isim sorarken kısaltılmış halini sorun derim.

Half-Orc(Yarı-Ork)

Aynı Elfler gibi. Bir şekilde Ork tarafından tecavüze uğramış bir insan tarafından dünyaya gelmiştir(yada tam tersi). Fazla bilinecek bir noktası yoktur. Görünüş olarak Ork’a benzer. Buna bağlı olarak Ork gücüne sahiptir(tersten okunduğunda kro). Yani +2Güç alır. Kroya.. yani Ork’a benzediği ve onun aklına sahip olduğu için -2karizma ve Zeka alırlar. Çok güzel Barbar olur kendilerinden. Düşman bir Yarı-Ork gördüğünüzde kaçın derim, heleki berserker mod en üst seviyeye ulaştığı zaman.(onunda açıklaması olacak)

Halfling(Buçukluk)

Yüzüklerin Efendisi’nden bildiğimiz Hobbitler. Küçük halk. Boyları 50cmi fazla geçmez. Yuvarlak yüz hatları, kıvırcık saçları ve kıllı büyük ayakları vardır. Küçük oldukları için +2Çeviklik alırlar. Haliyle küçğk oldukları için -2Güç alırlar. Neşelidirler, herzaman bir kutlama ve bayramları vardır. Birbirlerine kin tutmazlar savaştan uzak barışçıl bir ırktır. Bu yüzden içlerinde fazla savaşçı çıkmaz, genel olarak küçüklükleri kullanırlar bu yüzden Düzenbaz olmayı tercih ederler. Ama hepsi değildir tabiki. Bence en neşeli ve mutlu ırklardan bir tanesi, mutlaka görülesi bir topluluk.

StoneCraft

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir